אודות

"אגודת שערי דעה".

האגודה הוקמה בשנת תשמ"ט ע"י הרב מרדכי דיעי שליט"א, כיום רבה הראשי של חצור הגלילית.

במטרותיה נרשמו המשימות הבאות:

  • להקים לייסד ולבנות כולל אברכים, ישיבה לבחורים.
  • גמילות חסדים לנצרכים.
  • שעורי תורה לנוער ולמבוגר.
  • להדפיס ולהוציא לאור חוברות וספרונים.

במשך עשרים ושבע שנות קיום העמותה פעלו ופועלים כל העת מייסדיה ומנהליה להגשמת המטרות הנ"ל.

עם פתיחת העמותה בשנת תשמ"ט נפתח כולל אברכים -בית מדרש גבוה להוראה בחצור הגלילית בבית הכנסת שבת אחים. וממנו יצאו רבנים ומורי הוראה לחצור והסביבה, בתמיכת העמותה.

במשך כל פעילותה מתמקדת העמותה בהפעלת בתי מדרש וביצירת יכולת לאברכים תלמידי חכמים  להגות בתורה ולגרום להשפעה סביבתית חיובית .

מידי שנה העמותה מחלקת סלי מזון וקמחא דפסחא בחגים. בסכומים של עשרות אלפי ש"ח.

העמותה מפעילה ארבעה בתי מדרש ברחבי הצפון.

הראשון בחצור הגלילית:

החל משנת תשמ"ט הוקם בית מדרש גבוה להקמת רבנים ומורי הוראה להפצת אור התורה והיהדות בחצור והצפון על ידי הרב מרדכי דיעי שליט"א בברכת מאורי הדור הרבנים הדגולים הראשל"צ הרב עובדיה יוסף וראשי ישיבת פורת יוסף  ובנשיאות רבה הראשי של חצור הגלילית דאז הרב עזיזי דיעי זצ"ל, מחבר הספר "דעה והשכל"  ומזקני רבני תוניס בארץ ישראל.

הישיבה הוקמה בבית הכנסת שבט אחים ברחוב מעלה הזיתים 7 וממנה יצאו רבנים רבים שמשמשים בקודש בחצור והסביבה.

ראש בית המדרש הינו רב העיר ויו"ר העמותה הרב מרדכי דיעי שליט"א.

במסגרת זו מתקיימת גם ישיבת בין הזמנים בה לומדים אברכים ובחורי ישיבות בתקופות בין הזמנים  תשרי –ניסן –אב, ומקבלים מלגות צנועות לתקופת לימודם הקצרה.

 

בית המדרש השני הוקם בכפר הנוער הדתי, בראשות הרב אלחנן דעי שליט"א, מרבניה הבולטים של חיפה,

בית המדרש פעל  בכפר הנוער הדתי  החל משנת תשס"ו, כשהוא נתמך על ידי כפר הנוער הדתי, מתוך הערכה לחיוניות של מבוגר תומך ואחראי בסביבתם של ילדים טעוני טיפוח החינוך.

הרציונל העומד מאחורי יצירת הכולל בבית מדרש של ישיבה תיכונית, נועד כדי לקרב לבבות בין המגזר הציוני דתי והמגזר החרדי ומתוך מטרה והערכה לצורת ישיבה בה קיימים כעשרה תלמידי חכמים השוקדים על תלמודם.

בשנת תשע"ג החליטה העמותה על פתיחת בית מדרש נוסף ושלישי בחיפה במסגרת בית הספר ישיבת בני עקיבא יבנה חיפה. בית המדרש שזכה לעידוד רב מרמ"י הישיבה הוסב שמו לעילוי נשמתו של המחנך הרב ישעיהו רוטר ז"ל

בית המדרש בראשות הרה"ג אלחנן דעי שליט"א הפועל החל משנת תשע"ב מזה כשש שנים
מתמסר מידי יום ביומו להצלחת התלמידים בלימודי הגמרא, תוך שילוב הלימוד שמתקיים יחד עם האברכים היקרים שמוסיפים מאד לאיכות הלימוד וההתקדמות של כל אחד ומסבירים פנים בנועם וחביבות כלפי כל תלמיד ותלמיד.
בית המדרש משמש זרוע חינוכית חשובה של הצוות החינוכי כולו, כאשר בית המדרש שותף באופן ייחודי לבניית בית הספר כמוביל וערכי. וכמובן שכל תלמידי הישיבה נהנים מתרומתו האדירה של בית המדרש ללא התניה וקבלת תמורה.

לאחר שעות הלימוד בבית הספר האברכים מתכנסים בבית מדרש   בשכונת 'הדר' בחיפה המשמש כמכון לחידושי תורה והוצאה לאור של ספרי רבותינו תוך הכנה והעברת שיעורי תורה רבים ברחבי העיר חיפה בכך הוא משמש כבית מדרש המכין תלמידי חכמים ללמד תורה ולצאת לעם שבשדות.

כתיבת מאמרי התלמידים עם סיום כל שנה קיימת נקודת גמר אליה שואף כל אברך, להביא מספר בחורים שיעמדו עימו בקשר במשך השנה ולהציב בפניהם אתגר  – כתיבת מערכת תורנית "חבורה". הבחור לומד לפתח סוגיא הלכתית כשהוא נדרש לצטט את לשונות הראשונים, למצוא סתירות בדבריהם, ולחדד מחלוקות ושיטות. האברך מדריך את הבחור לכתוב נכון, לסדר נכון דבר דבור על אופניו . לבסוף – "החבורה" יוצאת לאור בחוברת היוצאת ע"י הישיבה.
העמל נושא פרי ומידי שנה מספר התלמידים הכותבים הולך וגדל וב"ה הם נוחלים הצלחה וסיפוק וכמובן נחת רוחנית.

לתרומות ל"שערי דעה"